هدیه و کادو در عقد محضر و دفتر ازدواج

از آنجایی که جامعه ما یک جامعه نسبتا جوان می‌باشد، روزانه دختر و پسرهای زیادی تصمیم به ازدواج می‌گیرند. از همین رو همیشه در مسیرهای منتهی به دفاتر ثبت ازدواج و محضرهای عقد به دختران و پسران جوانی که دست در دست هم گذاشته‌اند و راهی این مکان‌ها هستند، برخورد کرده‌ایم.

ممکن است محل برگزاری عقد شما در یک سالن عقد، تالار عروسی و یا باغ تالار باشد که با توجه به شرایط سلیقه و یا تعداد مهمانان می توانید یک مجموعه مناسب را برای میزبانی مراسم عقد خود انتخاب نمایید.

همانطور که واضح است عقد کنان هم شامل آداب و رسومات خاص خود می‌باشد. یکی از این رسم‌ها دادن کادو سر عقد است. این هدیه‌ها چه در مراسم عقد در محضر و دفتر ازدواج باشد و چه در تالار نشانه مهر و علاقه خویشاوندان و آشنایان به زوج جوان است.

کادو عقد محضری

در این میانه گاهی سر موضوعات پیش پا افتاده‌ای همچون (چه کسی باید سر عقد کادو بده و چه چیزی باید هدیه بدن و کی چی باید هدیه بده) ماجراها و اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد. این اتفاقات خواه ناخواه به خاطرات بدی در ذهن جوانان و خانواده‌ها  تبدیل می‌شوند و چه بسا موجبات کدورت خاطر را نیز فراهم خواهند کرد.

در همین رابطه برآن شدیم که مواردی را راجع به اینکه چه کسانی باید سر عقد محضری کادو بدهند و هدیه‌ای که تدارک می‌بینند چه چیزی باید باشد، را ذکر کنیم.

کادو در عقد محضری و جشن عقد

هدیه دادن سر عقد به عروس و داماد، سنتی قدیمی است که از سالیان قبل تا کنون به قوت خود باقی مانده است. این امر پسندیده هم مزیت‌های خود را دارد و هم معایب.

مزایای آن دلخوش کردن، روحیه دادن و تشویق زوج جوان برای شروع زندگی و پشتوانه مالی آن می‌باشد. معایب نیز توقعات بیش از حد و چشم و هم چشمی خانواده‌ها و رسومات غیر معقول آن.

با این حال این رسم به قوت خود باقی است و کادوی جشن عقد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. زیر لفظی
 2. کادو سر عقد

مراسم عقد اگر در منزل باشد یا محضر عقد این هدیه‌ها سر جای خود هستند. پس قبل از مراجعت به محضر باید کادو سر عقد را تهیه کرده باشید.

زیر لفظی چیست و آداب و رسوم زیر لفظی دادن به عروس چگونه است

یکی ار رسومات و آداب کهن ما ایرانیان این است که هنگام بله گفتن عروس خانم به او هدیه‌ای داده می‌شود. به این نوع هدیه به طور عامیانه زیر لفظی می‌گویند.

کادو عقد محضری

هنگامی که عاقد خطبه عقد را می‌خواند، برای بار سوم که سوال می‌پرسد یکی از نزدیکان عروس معمولا تقاضای زیر لفظی می‌کند. در این هنگام داماد یا پدر او هدیه‌ای را که از قبل تدارک دیده‌اند را به عنوان زیر لفظی به عروس تقدیم می‌کنند.

برای زیر لفظی چی کادویی باید بخریم

از قدیم رسم بر این بوده است که کادو زیر لفظی را از میان طلاجات انتخاب کرده‌اند. اینکه شما چه هدیه‌ای را تحت عنوان زیر لفظی به عروس تقدیم می‌کنید به شرایط مالی و رسومات خودتان بستگی دارد.

ولی معمولا برای چنین امری که بیشتر برای سرگرمی و شادی مراسم عقد می‌باشد، یک قطعه طلا را انتخاب می‌کنند. این هدیه معمولا از میان نیم ست طلا، گوشواره، النگو، انگشتر، ساعت، دستبند، زنجیر و پلاک، سکه، پول نقد و کارت هدیه انتخاب خواهد شد.

بعضی اوقات نیز سفر زیارتی یا سیاحتی به عنوان زیر لفظی به عروس پیشنهاد می‌شود.

چه کسی زیر لفظی را به عروس می‌دهد

هدیه عقد محضری

بعضی مواقع کادوی زیر لفظی توسط داماد خریداری شده و خود او به عروس تقدیم می‌کند. برخی اوقات نیز همان هدیه خریداری شده توسط داماد توسط مادر او به عروس داده می شود.

گاهی نیز همان زیر لفظی توسط پدر داماد تهیه شده و به نو عروسش تقدیم می‌کند. البته زیر لفظی را باید خود داماد به عروس بدهد چراکه عروس بله را به داماد می‌گوید.

در کل ارزش هدیه زیر لفظی زیاد مطرح نیست، پس برای تهیه آن نگران نباشید.

هدیه سر عقد چیست و چه چیزی را به عنوان کادو باید تهیه کنید

هدیه سر عقد به هدایایی گفته می شود که توسط هر دو خانواده به عروس و داماد اهدا می‌شود. این هدیه‌ها هم از میان طلای سبک شامل: نیم ست، گوشواره، ساعت، دستبند، النگو، پلاک و زنجیر، سکه تمام، پارسیان، انگشتر، کارت هدیه و پول نقد انتخاب خواهند شد.

البته تمامی این کادوها سلیقه‌ای بوده و با توجه به رسومات خانوادگی و وسع مالی خانواده‌ها انتخاب و تهیه خواهند شد.

در صورتی که از نظر اقتصادی توانایی تهیه کردن هر کدام از این موارد را نداشتید به هدیه‌های جایگزین فکر کنید.

چه کسانی در عقد محضری به عروس کادو می‌دهند

کادر در عقد محضر

حساب کادوی عقد با هدیه زیر لفظی کاملا متفاوت است و هر کدام جایگاه خاص خود را دارند. کادوی عقد به هدیه‌ای اطلاق می‌شود که اعضای خانواده عروس داماد، اقوام و آشنایان و دوستان آنها که در مجلس عقد حضور دارند، به عروس و داماد می‌دهند.

 معمولا برای مراسم عقد کنان مهمانان زیادی دعوت نمی‌شوند و خدمات مجالس کمتری نسبت به عروسی دارد، و مراسم با حظور تنی چند از اقوام خاتمه می‌یابد. اگر این مراسم در سالن عقد فضای باز باشد و شرایط میزبانی با تعداد بیشتری فراهم باشد و امکانات پذیرایی و میزبانی می تواند از تعداد بیشتری مهمان دعوت به عمل آورد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای مراسم عقد اللخصوص عقد محضری هدایایی در نظر گرفته خواهند گرفت. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که این هدایا را چه کسی باید تهیه کند و چه کسی در عقد محضری باید به عروس و داماد کادو بدهد؟!

بعد از جاری شدن صیغه عقد و رسمی شدن ازدواج عروس و داماد، خانواده‌های آنان هدیه‌های خود را به آنان تقدیم می‌کنند.

اولویت تقدیم هدیه عقد محضری با این افراد می‌باشد:

 • پدر و مادر عروس
 • پدر و مادر داماد
 • خواهران و برادران عروس
 • برادران و خواهران داماد
 • مادر بزرگ و پدر بزرگ هر دو طرف
 • عمه‌ها و عموهای داماد
 • عمه‌ها و عموهای عروس
 • خاله‌ها و دایی‌های داماد
 • دایی‌ها و خاله‌های عروس

در این میان اقوام دورتر و دوستان و آشنایان دو طرف هم گاهی برای عقد هدیه‌هایی را تدارک می‌بینند.

البته در کل هر کسی که به مراسم عقد محضری و عقد در خانه دعوت می‌شود با توجه به وضعیت اقتصادی خود هدیه‌ای را تدارک می‌بیند.

در همین راستا یک محضر عقد شمال تهران را معرفی میکنیم. سالن عقد عمارت ایرانی یکی از زیباترین و خاص ترین مکان هاییست که می توانید مراسم عقد و تشریفات خود را برگزار نمایید. این مجموعه امکان برگزاری جشن عقد در سالن و فضای باز را دارد.

هدیه‌های به‌صرفه و مناسب سر عقد محضری

واضح است که همه جامعه ما توان همراهی همه رسم و رسومات و اجرای آن را ندارند و از نظر مالی برای تهیه آنها در مضیقه قرار خواهند گرفت.

پیشنهاد ما این است عروس و داماد هر کدام از مهمانان را که به مراسم عقد چه در منزل چه در محضر دعوت می‌کنند، نوع هدیه را نیز به آنها پیشنهاد بدهند.

بدین صورت هم هدیه با سلیقه و نیاز خودشان مطابقت دارد و هم اطرافیان و خویشاوندان تحت فشار مالی قرار نخواهند گرفت. برای این کار می‌توانید لیستی از هدیه‌های مدنظر خود را تهیه کنید و به اطلاع مهمانان برسانید. بدین شکل  هر کدام از آنها با توجه به سلیقه و توان مالی خود یکی از کادوهای لیست را تهیه می‌کنند.

این هدیه‌ها می‌تواند از میان سکه نقره، شاخه گل نقره یا تزئینی، تور مسافرتی لحظه آخری، چمدان و ساک سفر، بلیط بازدید از اماکن تفریحی و موزه‌ها، رزرو میز دو نفره شام در رستورانی شیک، انتخاب و پیشنهاد تالار عروسی و حتی یک گلدان گل طبیعی و یکی از وسایل منزل باشد.

مسلما این هدیه‌ها بسیار خاطره‌انگیز بوده و در هر حال اکثر افراد توانایی تهیه آن را دارند و به خاطره‌ای زیبا تبدیل خواهند شد. البته در همه حالت تهیه مقداری پول نقد در حد توان بهترین گزینه است.

در آخر باید اضافه کنیم که بهترین کادوی سر عقد محضری که می‌توانید به عروس و داماد هدیه بدهید، همان دعای خیر و آرزوی خوشبختی می‌باشد که از ته دل نثار آنان می‌کنید.

شاید بپسندید:

قران و سفره عقد سالن عقد عمارت ایرانی
5 نکته مهم برای رزرو یک سالن عقد که باید بدانید

1 بسیاری از زوج‌های جوان و تازه عروس و داماد ها به علت نداشتن آگاهی مناسب در رزرو یک سالن عقد متاسفانه نمی‌توانند به نتیجه مطلوبی که مورد نظر دارند دارند برسند و به همین علت ممکن است که جشن عقد و مراسم عقد خوبی نتوانند داشته باشند. یکی از موضوعاتی که عروس و دامادها […]

ادامه مطلب

سالن عقد ارکیده

سالن عقد ارکیده میزبان جشن های عقد و نامزدی و عروسی شما

ادامه مطلب

عقد در فضای باز
سالن عقد فضای باز

یک مراسم عقد زیبا در فضای باز نیازمند محضر مناسب است که شرایط و امکانات میزبانی را داشته باشد و بتواند بصورت تخصصی و حرفه در بهترین شرایط مراسم عقد شما را پوشش داده و لحظات زیبایی را برای شما به همراه داشته باشد. امروزه جشن عقد تفاوت های زیادی با گذشته دارد و عروس […]

ادامه مطلب

سالن تولد

عمارت ایرانی میزبان جشن های تولد، مهمانی ها و ایونت های شما

ادامه مطلب